B_Co může souviset s řídnutím kostí

Aktualizováno: 26. 06. 2025
B_Co může souviset s řídnutím kostí

Můžu mít osteoporózu i s jinými nemocemi?

Ano, osteoporóza se může objevit i společně s jinými nemocemi – a není to nic výjimečného. Některé zdravotní potíže totiž ovlivňují stav kostí a mohou jejich řídnutí urychlit. Týká se to například:

  • revmatoidní artritidy – dlouhodobý zánět kloubů může zhoršit hustotu kostí,
  • onemocnění štítné žlázy – zejména při její zvýšené činnosti (hypertyreóze),
  • poruch trávení – například celiakie nebo Crohnova choroba zhoršují vstřebávání vápníku a vitaminu D,
  • hormonálních poruch – např. nízké hladiny pohlavních hormonů (u žen i mužů),
  • chronických onemocnění ledvin nebo jater, která ovlivňují látkovou výměnu.

Osteoporóza může být i vedlejším účinkem některých léků, třeba kortikosteroidů, které se používají při léčbě zánětů nebo autoimunitních chorob. Proto je důležité, aby lékaři sledovali stav kostí i u pacientů, kteří mají jiné vážné diagnózy.

Dobrá zpráva je, že když se o osteoporóze ví včas, dá se s ní pracovat – ať už jde o změny ve stravě, pohybu, nebo případně o léčbu, která pomáhá kosti chránit.

 

Mají osteoporózu i muži?

U mužů dochází s věkem k poklesu mužských hormonů (testosteronu), které hrají důležitou roli ve zdraví kostí. Navíc muži často trpí jinými nemocemi (např. cukrovkou, onemocněním jater nebo užívají kortikoidy), které kostem škodí. Přidá-li se k tomu kouření, alkohol nebo málo pohybu, riziko osteoporózy prudce stoupá.

Zlomeniny způsobené osteoporózou mohou mužům zkomplikovat život mnohem více než ženám. Často vedou k delší hospitalizaci, ztrátě soběstačnosti, a dokonce i vyšší úmrtnosti.

Sdílet tento článek

Chcete ještě více informací a tipů od lékařů?

Spojte se s námi!