Ockovani Ockovani Ockovani Ockovani Ockovani Ockovani
Now it is playing
 
Sound is turned off

Nepodceňujte prevenci gynekologických komplikací a neodkládejte návštěvu lékaře - následky jsou mnohem horší.

Obecně je smyslem screeningu plošné preventivní vyšetřování populace se záměrem vyhledávat časná, a tedy i léčitelná, stádia rakoviny. Pokud chodíte na gynekologické prohlídky pravidelně jednou ročně, automaticky jste zařazeny i do programu screeningu rakoviny děložního čípku (kolposkopie a stěr z děložního čípku).

Od 45. roku věku byste se měla ve dvouletých intervalech účastnit také screeningového programu pro včasný záchyt rakoviny prsu (mamografické vyšetření) a od 50. roku věku screeningu rakoviny tlustého střeva a konečníku (test skrytého krvácení do stolice jednou ročně nebo kolonoskopické vyšetření jednou za 10 let). Všechna screeningová vyšetření jsou u nás plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění a všechna můžete řešit s vaším gynekologem, který vám poskytne potřebné informace, žádanky a případně i testy skrytého krvácení do stolice.


Infekce HPV je v současnosti považována za nejčastější sexuálně přenosné onemocnění, které může u žen i mužů vést ke vzniku mnoha nemocí – a to v různých částech lidského těla –, od nádorů až po velmi frustrující genitální bradavice. Před dosažením 50. roku věku se nakazí asi 80 procent z nás. K infekci však může dojít i při nekoitálních aktivitách, ani kondom tedy není dokonalou ochranou.

Velmi výrazně, až o 90 procent, může snížit riziko rozvoje onemocnění spojených s lidskými papilomaviry očkování proti HPV, které představuje jedinou racionální a účinnou primární prevenci a o které můžete požádat svého gynekologa. Na trhu jsou dostupné tři vakcíny proti HPV, z veřejného zdravotního pojištění je očkování hrazeno 13letým dívkám a chlapcům.

Každá sexuálně aktivní žena by měla zodpovědně přistupovat i ke svému reprodukčnímu zdraví a vhodnou volbou antikoncepce by se měla chránit před neplánovaným těhotenstvím. V současnosti existuje široké spektrum antikoncepčních metod, které umožňuje, abyste pro sebe mohla zvolit účinnou a přitom bezpečnou metodu.

Při výběru je potřeba respektovat kontraindikace, které stanoví váš gynekolog, pokud žádné nezjistí, závisí volba konkrétní antikoncepce na vašich osobních preferencích, frekvenci pohlavního styku, plánování těhotenství či nekontracepčních výhodách.


Jedním z nejdůležitějších faktorů, které ovlivňují naše zdraví, je životní styl. Správná životospráva ovšem nezahrnuje jen správné stravovací návyky, ale i pravidelný pohyb, dostatečně dlouhý a kvalitní spánek, pravidelný odpočinek a vyvarování se kouření či přílišné konzumace alkoholu. Základem zdravé výživy je pestrá a vyvážená strava, která obsahuje dostatek makroživin (bílkoviny, sacharidy, tuky) i mikroživin (vitamíny, minerály a stopové prvky). Klíčové je omezit konzumaci nevhodných potravin, jako jsou např.

živočišné výrobky, bílé a sladké pečivo, jednoduché cukry nebo smažená jídla, a naopak zvýšit příjem nenasycených mastných kyselin a vlákniny v podobě čerstvé zeleniny a ovoce. I pokud se stravujete zdravě, měla byste myslet na to, že v situacích, které kladou zvýšené nároky na váš organismus, můžete být vystavena nedostatku živin. Jedná se třeba o těhotenství, kojení, silné menstruační krvácení či větší fyzickou zátěž.

Většina z nás má v dnešní době sedavé zaměstnání, o to důležitější je věnovat se pravidelným pohybovým aktivitám. Pomohou vám nejen zlepšit fyzickou kondici a duševní pohodu, ale i předcházet civilizačním chorobám, jako jsou obezita, srdečně-cévní onemocnění, cukrovka, rakovina a další.

Vhodnou sportovní aktivitu by si měl každý zvolit podle svých zdravotních, fyzických a časových možností. Pokud nejste zvyklá sportovat, nemusíte se hned nutit k návštěvě fitness centra nebo se odhodlávat k běhání. Důležité je, aby vás pohybová aktivita bavila. Nejsnazší je začít chůzí, jejíž intenzitu i délku můžete postupně navyšovat a která představuje jednoduchý, finančně nenáročný a kdykoli dostupný sport pro každého. Tak se zkuste každý den projít alespoň 30 minut, třeba cestou z práce nebo za kamarádkou.Podívejte se na další videa o prevenci infekce HPV a výběru vhodné metody antikoncepce.

Přejít na videa

Přihlašte se k odběru novinek